Blommande Echinacea Röd solhatt

Macerat, glycerit & tinktur

Så gör du hudvård av örter och blommor

Du som är intresserad av naturlig och ekologisk hudvård har kanske funderat på hur du kan använda örter, blommor och andra växtdelar direkt i dina produkter – inte bara för doft och färg, utan för deras verksamma ämnen. Svaret är – gör dina egna Macerat eller Glyceriter!
Odlar du själv är detta ett utmärkt sätt att få maximalt ut av dina odlingsansträngningar!

Det bästa sättet att få ut växternas aktiva komponenter är att göra dem till växtutdrag – och det finns olika typer och metoder beroende på vilka ämnen du vill få ut och hur du tänker använda dem.

Vad är macerat & glyceritER

I den här guiden går vi igenom de vanligaste typerna av växtutdrag i naturlig hudvård:
Ett Macerat är ett oljeudrag, där en växts oljelösliga verksamma ämnen dras ut i olja. En Glycerit är ett glycerinutdrag, där en växts vattenlösliga ämnen dras ut i glycerin och vatten. Vi nämner även tinkturer (Alkoholutdrag) även om de är mindre vanliga i hudvård.

Vilken extraktion du väljer beror både på vilka växtämnen du vill åt och hur du vill använda utdraget. Fettlösliga ämnen, som karotenoider, fytosteroler, triterpener vissa eteriska oljor, extraheras bäst i olja (macerat), medan vattenlösliga ämnen som flavonoider, fenolsyror och aminosyror & peptider löses bäst i glycerin (glycerit).

Vilka örter används till Glyceriter & mAcerat?

Till macerat används torkade blommor och blad som ringblomma, lavendel, kamomill, rosmarin och maskros – traditionellt för sårläkning, lugnande och skyddande egenskaper.

Glycerit görs med färska växter, blommor eller saftiga grönsaker som citronmeliss, morot, gurkmeja, pepparmynta, röd solhatt (Echinacea), nässla, granskott m.m.

Växter som lavendel, ringblomma och kamomill och rosmarin passar i båda extraktionsformerna beroende på önskad verkan.


Glyceriter & Macerat – Så gör du dem själv

Glycerit – glycerinutdrag

En glycerit är ett växtutdrag i vegetabiliskt glycerin, ofta gjort med färska örter eller grönsaker (men går även att göra med torkade) där en glycerinhalt på minst 70% (viktprocent) gör glyceriten självkonserverande. En glycerit får både doft och färg av växten den är gjord av, och så klart växtens välgörande ämnen, utdragna och bevarande i glycerin!
En glycerit är vattenlöslig och kan användas som den är i kombination med några droppar vatten eller ansiktskräm, eller som ingrediens i ansiktsvatten, fuktgel och emulsioner.

Vilka växter används till glyceriter?

Glycerit görs med färska växter, blommor, bär eller saftiga grönsaker som citronmeliss, morot, gurka, pepparmynta, jordgubbar, björnbär, röd solhatt (Echinacea), ringblomma nässla, granskott m.m.

Gör ett macerat

Macerat – oljeutdrag

Ett macerat eller ett oljemacerat är ett växtutdrag i vegetabilisk olja, där torkade växtdelar får dra i flera veckor för att dra ur växtens välgörande ämnen innan växten silas av.

Det färdiga maceratet är oljelösligt och kan användas som det är, som t.ex kroppsolja, eller som ingrediens i ansiktsoljor, kroppsoljor, massageoljor, salvor, balms & krämer.

Vilka växter används till macerat?

Till macerat används torkade blommor och blad såsom:

Ringblomma, Lavendelblomma, Kamomillblomma, Rosmarin, Maskros, Fläderblomma, Ecinacea (Röd solhatt)

Tinktur – Alkoholutdrag

En tinktur är ett växtextrakt gjort med alkohol, etanol, som extraktionsmedel. Alkohol löser både fett- och vattenlösliga ämnen och ger ett bredspektrat extrakt.

Tinkturer används oftast invärtes – inte som hudvårdsingrediens, eftersom etanol kan verka uttorkande för huden.

Så här gör du tinktur:

En del av rengjorda färska eller torkade örter till 5 delar alkohol; t ex 20 g örter till 100 g alkohol; etanol.
Använd t.ex ekologisk vodka (minst 37% alkohol). Låt stå i några veckor, sila bort växterna och häll upp på flaska. Använd så stark, neutral alkohol som möjligt då alkoholhalten ska vara minst 35-40% i den färdiga tinkturen för bra hållbarhet.

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *